Suomi ja Ruotsi osallistuivat ensimmäistä kertaa Australian kuninkaallisten ilmavoimien RAAF:n harjoitukseen. Pitch Black 26 harjoitus järjestettiin pääosin Pohjois-Australiassa 20. heinäkuuta alkaen. Käytössä olivat RAAF:n Darwinin, Tindalin ja Amberleyn lentotukikohdat. Harjoitus päättyy 7. elokuuta.
Harjoituksessa oli mukana 21 valtiota ja noin 100 lentokonetta. RAAF:n mukaan kyseessä on yksi maailman monipuolisimmista ja vaativimmista ilmataisteluharjoituksista.
Mukana oli F-35 -hävittäjiä Australian lisäksi Yhdysvaltain ilmavoimista ja Japanin itsepuolustusilmavoimista. Muuta hävittäjäkalustoa edustivat FA-18E/F Super Hornetit, EA-18G Growlerit, F-16, Rafale ja Eurofighter -hävittäjät. Harjoitukseen osallistuvia hävittäjiä tukivat Naton MMU:n A330MRTT-, Espajan ilmavoimien A330MRTT-, RAF:n Voyagerit, USAF:n KC-135- ja RAAF:n KC-30A -ilmatankkauskoneet.
Australian kuninkaalliset ilmavoimat on merkittävä toimija kansainvälisessä F-35-käyttäjäyhteisössä, joten tarkkailun painopisteenä oli erityisesti F-35 -operoinnin suunnittelu ja toimeenpano.
Mukana harjoituksen tarkkailijaosastossa oli mm. Ilmataistelukeskuksen johtaja everstiluutnantti Ville Uggeldahl, joka tutustui miten Australia on yhdistänyt johtamis- ja ohjausjärjestelmät, nopeat hävittäjät ja liittoutuneiden joukot harjoitukseen. ”On kunnia olla täällä - odotamme innolla, miten hävittäjien integrointi suunnitellaan ja toteutetaan, ja huomioimme, että mukana on useita maita”, kommentoi everstiluutnantti Uggeldahl.
Suomen osallistuminen harjoitukseen oli osa Suomen ja Australian puolustusyhteistyötä. Suomalaiset tutustuivat hävittäjäoperointiin Darwinissa. Ruotsalaisjoukot tutustuivat ilmavoimien kaluston ylläpitoon ja huoltotoimintaan nopeassa monikansallisessa harjoituksessa.
Australian Ilmavoimilla on 72 Lockheed Martin F-35A -hävittäjää, jotka on sijoitettu kolmeen eri tukikohtaan.
|
|||




