Thaimaa valitsi Gripen E/F -hävittäjät - yhteistyö Saabin kanssa jatkuu seuraavat vuosikymmenet

GripenE_ilmassaThaimaan kuninkaalliset ilmavoimat vahvisti valinneensa ruotsalaiset Saab Gripen E/F -hävittäjät uudeksi suorituskyvykseen tuleville vuosikymmenille. Saab ja Ruotsin puolustusmateriaalilaitos FMV seuraavat nyt Thaimaan kuningaskunnan hankintamenettelyä. Sopimusta tai tilausta ei ole vielä solmittu.

”Toivotamme Thaimaan kuninkaallisten ilmavoimien Gripen E/F -hävittäjävalinnan tervetulleeksi maan tulevaisuuden hävittäjäksi ja odotamme innolla hankintaprosessin seuraavia. Gripen E/F on paras ratkaisu tarjoamaan Thaimaalle itsenäisen ilmavoiman tulevaisuudessa, mikä edistää merkittävästi maan turvallisuutta”, sanoi Saabin toimitusjohtaja Micael Johansson.

GripenE_noseThaimaan kuninkaallisten ilmavoimien odotetaan hankkivan 12 Saab Gripen E/F -hävittäjää. Aiemmin Thaimaan odotettiin allekirjoittavan sopimuksen, jossa se hankkisi ensivaiheessa neljä uutta Gripen E -hävittäjää. 

Saabin Gripen E/F -hävittäjän lisäksi Thaimaan kuninkaallisten ilmavoimien loppusuoran vaihtoehtona oli Lockheed Martin F-16 -hävittäjä. Ensivaiheessa Thaimaa tavoitteli myös kahdeksan Lockheed Martin F-35 -hävittäjän hankintaa.

GripenE_ohjaamoSaab tarjoaa Thaimaalle Gripen E/F -hävittäjien lisäksi laajaa pitkän aikavälin vastahankintaa, joka hyödyttää Thaimaan kansallista turvallisuutta ja strategista itsenäisyyttä sekä tuo uusia työpaikkoja ja investointeja useille yhteiskunnan sektoreille. Tämän osalta yksityiskohdat ovat vielä määrittelemättä.
 
Thaimaa on Saab kolmas Gripen E/F -hävittäjäasiakas.  Uuden sukupolven Gripeneitä ovat tilanneet Brasilia ja Ruotsi. Lisäksi Kolumbia on allekirjoittanut aiesopimuksen Gripen-hävittäjien hankkimiseksi.
 
Thaimaa on operoinut Gripen C/D -hävittäjillä vuodesta 2011 lähtien. Ilmavoimilla on käytössään neljä kaksipaikkaista Gripen D ja kahdeksan yksipaikkaista Gripen C -hävittäjää. Vuonna 2025 Thaimaan ilmavoimat suoritti ensimmäiset operaationsa hävittäjällä maantieltä. Thaimaalla on myös Saab 340, S 100B Argus -AEW&C -tutkavalvontakone.