Lufthansan historian suurin investointi premium-matkustukseen eli Allegris-matkustamo on otettu käyttöön koko laajuudessaan. Investoinnin arvo on vuoteen 2025 mennessä 2,5 miljardia euroa.
Allegris-matkustamoja nähdään ensivaiheessa Lufthansan Airbus A350 ja Boeing 787 Dreamliner -koneissa. Nyt Allegris matkustamo on asennettu kuuteen Airbus A350-900 -koneeseen (D-AIXT, D-AIXU, D-AIXR, D-AIXV, D-AIXS ja D-AIXW), joista viimeisin on ensimmäinen uuden ensimmäisen luokan sisältävä koneyksilö.
Lufthansan Allegris -matkustamoissa on A350-900 -koneissa ensimmäisessä luokassa kolme sviittiä, jotka mahdollistavat yhteensä neljän hengen matkustuksen. Business-luokassa paikkoja on 38, joista kahdeksan on sviiteissä. Premium economy -luokassa paikkoja on 28 ja economy-luokassa 201, joista 22 tarjoaa enemmän jalkatilaa. Yhteensä paikkoja on 267.
Business-luokan istuinratkaisu on kolmen valmistajan yhteistyötä ja mukana ovat olleet ranskalainen Stelia, yhdysvaltalainen Collins ja iso-britannialainen Thompson. Premium economy -luokasta on vastannut saksalainen ZIM ja economy-luokasta niin ikään saksalainen Recaro.
Viranomaishyväksyntäviiveiden takia sviittimäinen ensimmäinen luokka otettiin käyttöön kaupallisella lennolla vasta 9. marraskuuta 2024. Airbus A350-900 -laajarunkokoneeseen asennetun ensimmäisen luokan avauskohteena oli Intian Bangalore. Seuraava uusi kohde, jonne Allegris-matkustamon ensimmäinen luokka on tarjolla 15. marraskuuta on Intian Mumbai. Ensimmäisessä luokassa on tarjolla kaksi yksityistä sviittiä sekä yksi suurempi sviitti kahdelle.
Ensimmäisen luokan sviitissä matkustajaistuin on lähes metrin levyinen ja sitä on mahdollista lämmittää tai jäähdyttää yksilöllisten tarpeiden mukaan.
Ruokatarjoilu on Lufthansan mukaan verrattavissa ravintolaan ja ateriat tarjoillaankin asiakkaalle sopivan aikataulun mukaisesti. Muita istuinpaikkavaihtoehtoja ovat paikat, jotka tarjoavat lisää työtilaa, mahdollistavat vauvakopan kiinnityksen ja yksityisyyttä tarjoava ikkunapaikkavaihtoehto sekä paikka, joka on mahdollista yhdystää viereisen paikan kanssa kahden yhdessä matkustavan tarpeisiin.
Lufthansan uusi 2-3-2 -konfiguraatiossa oleva premium economy -luokka esiteltiin Swissin koneissa jo keväällä 2022. Luvassa on enemmän jalkatilaa istuinvälin ollessa 99 cm, jalkatuki sekä aiempaa enemmän kallistuva istuin. Kuorimallinen toteutus ei vaikuta istuinta kallistettaessa takana olevan matkustajarivin mukavuuteen. Käytössä on myös langaton lataus ja vastamelukuulokkeet.
Uudenlainen viihdejärjestelmä koekäytössä - mukana VR-lasit
Kaikkien Allegris-matkustamoiden business-luokassa on mahdollisuus käyttää VR-laseja ja antaa palautetta niiden toimivuudesta. Lufthansa on ainoa lentoyhtiö, joka tarjoaa lennonaikaista sisältöä VR-laseille.
Lufthansan uudet matkustamot tullaan asentamaan 80 uuteen lentokoneeseen, joiden tyyppejä edustavat Boeing 787-9, Airbus A350-900 sekä Boeing 777-9 -laajarunkokoneet. Uusi matkustamo jälkiasennetaan myös Lufthansan Boeing 747-8 Intercontinental -koneisiin.
Muutos tarkoittaa yli 27 000 matkustajapaikan uudistamista aiempaa paremman matkustuskokemuksen tarjoamiseksi. Määrä on ennätysmäinen Lufthansan historiassa. Uusien istuinten noin kymmenen vuoden elinkaaren aikana yksittäinen matkustajaistuin kiertää maailmaa noin 40 000 miljoonan kilometrin verran ja tämän ajan kuluessa, jokaisella paikalla istuu noin 6000-7000 matkustajaa. Vuoteen 2030 mennessä Lufthansa-konsernin lentoyhtiöt ottavat vastaan yli 200 uutta kapea- ja laajarunkokonetta. Lufthansan tilauskirjassa on yli 250 lentokonetta.
|
|||