Porrasauto kolhaisi Finnairin Airbus A321 -konetta Lissabonissa - paluulento peruuntui

OH-LZS_270321Finnairin Airbus A321 (OH-LZN) joutui porrasauton kolhimaksi Lissabonissa perjantaina 12. kesäkuuta 2026. Tapaus johti paluulennon AY1740 peruuntumiseen. Tapauksesta kertoi YLE.

 

Finnairin lento AY1739 Lissaboniin sujui ongelmitta, mutta maatoimintojen aikana porrasauto oli kolhaissut Airbus A321 -kapearunkokonetta. Asematasolle ns. ulkorivin seisontapaikalle pysäköidyn koneen luokse tulee tilanteesta riippuen porrasauto koneen etu- ja takaovelle. Tällä kertaa porrasauto oli osunut koneeseen tehden siihen vaurion. 

Ylen mukaan matkustajat joutuivat odottelemaan koneessa lähes kolme tuntia vaurion tarkastusta ja lopulta paluulento AY1740 jouduttiin perumaan. Tapahtumat johtavat matkustajien yövytykseen Lissabonissa sekä uudelleen reititykseen.

Ainakin toistaiseksi myös vaurioitunut kone on edelleen Lissabonissa eikä sitä ole lähdetty siirtolentämään, joko vaurioiden tai työaikarajoitusten takia. Koneyksilölle oli Flightradar24:n mukaan suunniteltu lauantaiaamulle seuraava lento Helsinki-Vantaalta Keski-Eurooppaan. Näin ollen vaikutukset voivat jatkua lauantaille ellei Finnairilla ole korvaavaa konekalustoa.

YLE:  Porrasauto kolhaisi Finnairin Lissabonin-konetta, matkustajat odottivat tunteja lentokoneessa