SLSY päätti lopettaa säästöneuvottelut Finnairin kanssa

Suomen Lentoemäntä- ja Stuerttiyhdistys SLSY on päättänyt lopettaa säästöneuvottelut Finnairin kanssa. Päätös asiasta tehtiin yhdistyksen valtuuston kokouksessa torstai aamuna.

SLSY teki edellisen säästösopimuksen loppuvuodesta 2011 ja pari kuukautta sen jälkeen yhtiö lähti hakemaan lisäsäästöjä. Mitkään säästöt eivät SLSY:n mukaan kuitenkaan näytä Finnairin johdolle riittävän. Yhtiön johto ei myöskään pystynyt vakuuttamaan yhdistyksen neuvottelukuntaa siitä, että mahdollinen nyt tehtävä uusi säästösopimus pelastaisi työpaikkoja.  

SLSY:n neuvottelukunta ei nähnyt syytä keskustella palkkojen ja työehtojen heikennyksistä ja se kutsui valtuuston koolle päättämään neuvottelujen jatkosta.  Lisäksi tämän jälkeen julkisuuteen vuoti tieto yhtiö johtajan asuntojärjestelyistä sekä johdon ns. sitouttamisbonuksista.

SLSY:n valtuuston mukaan luottamus yhtiöön on romahtanut ja edellytyksiä neuvottelujen jatkamiselle ei ole.

SLSY:n valtuuston tiedote