Finnair on palauttamassa ensimmäisen Airbus A321 -koneen liikenneohjelmaan - uudet istuinpäälliset

Sharklet_wing_1Finnair on palauttamassa ensimmäisen sivuun siirretyistä Airbus A321 -kapearunkokoneen takaisin liikenneohjelmaan sunnuntaina 19. lokakuuta 2025. Tuolloin OH-LZR:n odotetaan lentävän aamulennon Helsinki-Vantaalta Rodokselle ja takaisin. Finnair on kertonut aiemmin, että ensimmäiset uudet istuinpäälliset on luvassa yhtiön käyttöön viikonlopun aikana.

Kotimainen Finnairin kumppani eli istuimen päällisen valmistaja SNT-group toimittaa Finnairin mukaan ensimmäiset uudet istuimen päälliset yhtiön käyttöön kuluvan viikonlopun aikana. Flightradar24-palvelun mukaan Finnair suunnittelee lentävänsä sunnuntaiaamuna lennon AY1861 Helsinki-Vantaalta Rodokselle. Lennolle ja sen paluulennolle Helsinki-Vantallee allokoitu kone on yksi sivussa olleista A321-koneista eli OH-LZR.

A321ER_5Muiden seitsemän koneyksilön palauttaminen liikenneohjelmaan on edelleen riippuvainen uusien istuinpäällisten valmistumisaikataulusta eli siitä miten nopeasti valmistaja voi toimittaa suuren määrän istuinpäällisiä. Työvoiman lisäksi asiaan voi vaikuttaa myös materiaalin saatavuus.

Kaikissa Finnairin A321-koneissa on 209 matkustajapaikkaa, joten istuinpäällisiä tarvitaan pelkästään kahdeksaan koneeseen noin 1700 kappaletta. Tämä lisäksi tarvitaan merkittävä määrä istuinpäällisiä myös varalle.

Finnair_sharklet_closeup_1Ongemallinen tilanne istuinpäällisten vesipesun ja palosuojauksen osalta kävi ilmi osana Finnairin jatkuvaa laadun- ja jatkuvan lentokelpoisuuden valvontaa. Ongelma koskee kahdeksaa A321-konetta, jotka ovat OH-LZM, OH-LZN, OH-LZO, OH-LZP, OH-LZR, OH-LZS, OH-LZT ja OH-LZU. Näistä koneista ensimmäinen OH-LZM on toimitettu Finnairille jo vuonna 2017.

Finnair on joutunut tapauksen seurauksena perumaan Etelä-Suomen syyslomaviikon ajalta kymmeniä lentoja 13. lokakuuta lähtien. Tilannetta on pyritty korjaamaan tarjoamalla asiakkaille vaihtoehtoisia reitityksiä. Finnair jopa vuokrasi lisäkapasiteettia liettualaiselta DAT LT:ltä, jonka A320 ja A321 -koneet ovat lennättäneet Finnairin asiakkaita valikoiduilla reiteillä 15. lokakuuta lähtien.

Finnair on lisäksi venyttänyt aikatauluja ja lentänyt muilla koneillaan suunniteltua enemmän. Lennoilla on käytetty myös ainakin Norran operoimia Embraer 190 -koneita. Finnairilla on lisäksi vuokrakapasiteettia Jettimelta kahden Boeing 737-800 -koneen verran.

A321ER_6Lisäkapasiteetti on mahdollistanut osalle lennot lähes normaalisti. Pienempien konetyyppien käyttö on kuitenkin johtanut ylivaraustilanteeseen, kun istuinpaikkoja on alkuperäistä vähemmän. Tämä johtaa asiakkaiden matkasuunnitelmien venymiseen. Näissä tapauksissa Finnair ottaa yhteyttä asiakkaisiinsa päivää ennen lentoa etsien vapaaehtoisia, joilla on joustavat matkasuunnitelmat. Ylivaraustilanteessa asiakkaalle tulee korvata tilanne EU:n matkustajan oikeussäännöstön mukaisesti. 

Finnairin laivastossa on 15 A321-konetta, joista yli puolet on nyt poissa käytöstä. Yhteensä Finnairilla on 30 Airbus A320-sarjan kapearunkokonetta, joista kahdeksan A321-konetta on konemäärässä lähes kolmannes.

 Lue myös: