Kaakkois-Suomeen tippuneisiin miehittämättömiin ilma-aluksiin liittyvien tapahtumien selvittäminen jatkuu tiiviissä viranomaisyhteistyössä. Keskusrikospoliisi jatkaa esitutkintaa ja Kaakkois-Suomen poliisilaitos jatkaa alueiden eristämistä Kouvolan pohjoispuolella ja Luumäellä, johon tippui kaksi miehittämätöntä ilma-alusta sunnuntaina. Puolustusvoimien virka-apuosastot ovat tukeneet poliisia. Putoamispaikkojen ympäristössä liikennettä on rajoitettu Kouvolan Sarvistontiellä välillä Oravala - Multamäentie. Kannuskoskella liikennettä on rajoitettu välillä Pajari, Kouvola - Sorsalantie, Luumäki. Saaramaantien 14687 ristyksen ja Kannuskoskentien 14670 risteysten välillä. Alueiden yllä on perustettu myös ilmailua rajoittavat alueet (Lue uutisemme aiheesta: Ilmavoimat: omilla sensoreilla keskeinen rooli dronehavainnoissa - torjuntapäätös tapauskohtainen). Kouvolan pohjoispuolelle tippuneessa ilma-aluksessa oli alustavan viranomaisarvion mukaan kiinni räjähtämätön taistelukärki, minkä vuoksi ilma-alus räjäytettiin hallitusti kello 23.26 aikaan sunnuntai-iltana. Yöllä kuuluneet räjähdysäänet ympäristössä johtuivat viranomaisten tekemästä hallitusta räjäyttämisestä, jolla mahdollinen räjähtämätön taistelukärki tehtiin vaarattomaksi. "Kahta henkilöä lukuun ottamatta kaikki alueelta evakuoidut henkilöt pääsivät palaamaan yöksi koteihinsa", kertoi ylikomisario Jukka Lankinen Kaakkois-Suomen poliisilaitokselta. Viranomaiset tekivät Kouvolan Savistossa räjäytystöitä myös maanantaina kello 15.00. Räjäytyksestä kuului hetkellistä melua lähialueelle. Räjäytys ei aiheuttanut vaaraa lähialueen asukkaille. Luumäellä poliisi ja Rajavartiolaitos ovat tehneet paikkatutkintaa putoamispaikan ympäristössä eilen ja tänään. Viranomaiset selvittävät, onko ilma-alus räjähtänyt maahan pudotessa. Rajavartiolaitoksella on tapahtumapaikalla käytössä mini-ROV-sukellusrobotti (Remotely Operated Vehicle).
"Esitutkinta etenee sitä mukaa kun tapahtumapaikat saadaan työturvallisiksi, ja kun osia saadaan taltioitua ja tutkittua. Samalla tehdään taktista tutkintaa, eli muun muassa todistajien kuulemisia. Tutkinnan edetessä myös laitteiden alkuperä saadaan varmistettua", kertoi rikosylikomisario Risto Lohi Keskusrikospoliisista.
"Rajavartiolaitos on jatkanut alueloukkauksen tutkintaa. Esimerkiksi putoamispaikan lähijärvissä tehdään etsintöjä ilma-alusten kappaleiden löytämiseksi", kommentoi apulaiskomentaja Ilja Iljin Suomenlahden merivartiostosta. Poliisi korostaa, että jos kansalaiset havaitsevat maastossa sunnuntain tapahtumiin mahdollisesti liittyviä laitteiden osia tai muuta asiaan liittyvää, havaittuja kohteita ei missään olosuhteissa saa lähestyä eikä niihin saa koskea. Havainnoista tulee ilmoittaa viranomaisille soittamalla hätänumeroon 112. Päivitys kello 15.10: Lisätty tieto maanantain räjäytyksestä. Lue myös:
|
|||




