Finnair laajentaa ilmaisen nettiyhteyden käyttöä Silver, Gold ja Platinum -kanta-asiakkailleen

A321ER_10Finnair laajentaa ilmaisen lennonaikaisen internet-yhteyden käyttömahdollisuuksia Silver, Gold, Platinum -kanta-asiakkailleen 1. syyskuuta 2026. Nettiyhteys on tarjolla Finnairin Airbus-laivaston koneissa.

Lennonaikainen nettiyhteys on siis jatkossa entistä laajemman asiakaskunnan käytössä ilmaiseksi Finnairin Airbus-laivastossa. Finnair tiedotti muutoksesta sähköpostitse kanta-asiakasohjelman jäseniä. Muutokset tulevat syyskuussa näkyviin myös yhtiön verkkosivuille.

Aiemmin esimerkiksi Gold- ja Platinum -asiakkailla on ollut Euroopan-lennoilla 30 minuuttia ja Message-paketti koko lennon ajan sekä verkkoyhteyttä kaukolennoilla koko lennon ajan. Käytännössä laajarunkokoneissa Gold- ja Platinum -asiakkaat ovat voineet hyödyntää ilmaista verkkoyhteyttä Euroopan lennoilla ilman rajoitusta. Platinum Lumo -asiakkaille palvelu on ollut käytössä aiemminkin ilmaiseksi.

Muutoksen jälkeen nykyjärjestelmän rajallinen kaista on yhä useamman asiakkaan käytettävissä.

Useat lentoyhtiöt ovat tehneet sopimuksia SpaceX:n Starlink-järjestelmästä sekä ottaneet järjestelmän käyttöön. Nopea ja ilmainen internet-yhteys on nousemassa uudeksi standardiksi lentoyhtiöillä.

Finnair on tilannut Embraerilta 18 uutta E195-E2 -konetta joihin on tulossa uusi nopea verkkoyhteys. Finnair ei ole vielä julkistanut sopimusta tulevan palvelutarjoajansa kanssa. Samassa yhteydessä olisi todennäköistä odottaa Finnairin kertovan päivittävänsä myös Airbus-laivastonsa verkkoyhteydet.

Finnair aloitti verkkopalveluiden tarjoamisen lennoillaan koekäyttöjaksolla vuonna 2013.

Lue myös: