Puolustusvoimat 100 -tapahtuma Helsingissä on avoinna maanantaihin 4. kesäkuuta asti. Alue on avoinna kello 10 - 18, paitsi maanantaina, jolloin se sulkeutuu jo kello 16.
Ilmavoimat on tuonut paikalle myös Hornet-kaluston huoltosimulaattorin. Sen avulla voidaan esittää videopelimäisesti, miten erilaiset rutiininomaiset ja vaativammatkin huollot koneeseen tehdään.
Senaatintorilla on esillä myös erilaista ilmatorjuntakalustoa, kuten ITO12 -ilmatorjuntaohjusjärjestelmä laukaisulavetti. Sen kansainvälinen nimi on NASAMS II FIN (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System, otsikkokuvassa). NASAMS käyttää samaa tutkahakuista AMRAAM-ohjusta kuin Hornetit. ITO12-järjestelmään kuuluvat myös ajoneuvoalustoille sijoitetut MPQ-64F1-tutka ja MSP-600 -elektro-optinen sensori.
Lentävään kalustoon voidaan laskea myös Merivoimien Saab RBS-15 -meritorjuntaohjus (MTO85M), joka on nähtävänä ajoneuvolavetilla. Myös ohjusveneiden käyttämää asetta ollaan korvaamassa tulevaisuudessa Pintatorjuntaohjus 2020 -hankkeessa. Lento-osuus lauantaina Launtaina Helsingin taivaalla on mahdollisuus nähdä vuoden 2018 Hornet-demolento sekä Midnight Hawk -ryhmän esitys. Tämän Kaivopuiston edustalla nähtävän osuuden avaa kello 14.50 laskuvarjohyppy Suomen lipun kanssa Utin jääkärirykmentin NH Industries NH90 -kuljetushelikopterista.
Senaatintorin tapahtumassa on päivittäin erilaista ohjelmaa. Avoimia ovia on viikonloppuna niin Santahaminassa kuin Suomenlinnan Merisotakoulussa. Myös Hamina-luokan ohjusvene tulee Eteläsatamaan. Kaikki tämä selviää tarkemmin Puolustusvoimien nettisivuilta. Puolustusvoimat 100 -vuoden tapahtumat jatkuvat eri puolilla Suomea. Lue niistä lisää linkeistä jutun lopussa. T.T.
|
|||