Ilmailumuseoyhdistys ry jakoi 5. huhtikuuta 2025 kevään ilmailukirjallisuuspäivän yhteydessä vuoden ilmailukirja kunniamaininnan Antti Hyvärisen ja Juha Klemettisen Sud Aviation SE 210 Caravelle Suomessa -kirjalle. Vuoden Ilmailukirja -kunniamaininta myönnettiin jo yhdeksännen kerran.
Ilmailumuseoyhdistys ry:n Ilmailukirjallisuusjaos on jakanut Vuoden ilmailukirja -kunniamaininnan vuodesta 2016 lähtien.
Nyt huhtikuussa 2025 palkittiin vuoden 2024 aikana ilmestyneistä ilmailuaiheisista teoksista parhaaksi valittu ilmailukirja, joka Sud Aviation SE 210 Caravelle Suomessa. Kirja kuvaa perusteellisesti konetyypin, joka vei suomalainen liikenneilmailun suihkukoneaikaan. Kirjan kustantaja on Aviation Shop.
Maaliskuun 2025 aikana järjestetyssä äänestyksessä ääniä annettiin kaikkiaan 12:lle eri teokselle. Palkittu teos erottui pistemäärältään selvästi muista saaden moninkertaisen
pistemäärän verrattuna seuraavan sijan saavuttaneeseen teokseen.
Sud Aviation SE 210 Caravelle Suomessa -kirjan pääosan muodostavat Caravelle-konetyypin hankintaprosessi ja sen käyttö Suomessa sekä Caravellen merkitys suomalaiselle liikenneilmailulle.
Kirjassa on runsas valokuva- ja piirroskuvitus, jotka antavat lukijalle hyvän yleiskuvan kaikesta koneen käyttöön oleellisesti liittyneestä toiminnasta. Kirjassa kuvataan Caravellen synty- ja käyttötarina eri alatyyppeineen ja mukana on myös tietoa koneen rakenteista sekä järjestelmistä.
Teknisen ja kaupallisen tarkastelun lisäksi teokseen on sisällytetty Caravellella lentäneiden ohjaajien ja lentoemäntien sekä konetyyppiä huoltaneiden henkilöiden muistelmia. Kirja sisältää myös kaikkien Finnairin käytössä olleiden Caravelle-koneiden esittelyt ja käyttöhistorian.
Finnairin edeltäjä Aero O/Y siirtyi suihkukoneaikaan keväällä 1960, kun ensimmäinen Caravelle IA -matkustajakone laskeutui nykyiselle Helsinki-Vantaan lentoasemalle. Uusi suihkukonetyyppi korvasi huhtikuusta 1960 lähtien mäntämoottoreilla varustetut Convairit useilla kansainvälisillä reiteillä (Lue uutisemme aiheesta: Finnair siirtyi suihkukoneaikaan 60 vuotta sitten - ensimmäinen Caravelle Suomeen keväällä 1960).
Ilmailumuseoyhdistyksen merkittävä Caravelle-hanke toi kesällä 2023 Finnairin väreihin maalatun ja Caravelle OH-LEA Sinilintu -koneeksi muutetun Caravelle III -koneen Turun lentoaseman maamerkiksi (Lue uutisemme aiheesta: Sven Viking muuntui Finnairin Sinilinnuksi - Caravelle jo lähes valmiina maamerkkinä Turun lentoasemalla).
Lue myös: