Finnairin Airbus A350-900 XWB -koneen (OH-LWF) laskeutuessa Helsinki-Vantaan kiitotielle 22L noin kymmenen metriä korkea logo sytytettiin. Se loisti punahehkuisena iltahämyssä kun kone meni laskukiidossa ohi. HSTV lähetti soihdun sytyttämisen ja lennon AY4512 laskeutumisen kello 16.12 suorana lähetyksenä internetissä. Videolähetyksessä tulinen logo ei tosin ollut yhtä näyttävä kuin tapahtumasta otetuissa kuvissa, joissa illan pimeneminen välittyy paremmin.
Slush-sijoittajasuhdetapahtuma on järjestetty vuodesta 2008 alkaen. Se on vuosien varrella kasvanut alansa merkittäväksi kohtaamiseksi. Tänä vuonna tapahtuma järjestetään Helsingin messukeskuksessa 30. marraskuuta - 1. joulukuuta 2016. Euroopan johtavaksi startup -tapahtumaksi noussut Slush kerää paikalle 15 000 osallistujaa ja videostriimauksen kautta sitä seuraa jopa miljoona katsojaa.
Osana yhteistyötä Slushin kanssa tehdään kaksi suoraa edestakaista lentoa Helsingin ja San Franciscon välillä. Lippujen myynti oli rajoitettu vain tapahtumaan osallistuville. Eilen saapuneiden slushilaisten paluulento operoidaan joulukuun 2. päivänä. Finnairilla on myös oma osastonsa Messukeskuksen Slush-tapahtuma-alueella. T.T. Lue aiempia Lentoposti.fi -juttuja aiheesta.
|
|||