Jemenistä käsin toimivat Iranin tukemat huthikapinalliset ovat tehneet iskuja kauppalaivoja vastaan jo ainakin 27 kertaa marraskuun 19. päivästä 2023 lähtien. Iskuja on tehty ballistisilla ohjuksilla, miehittämättömillä ilma-aluksilla ja risteilyohjuksilla. Kauppa-alusten lisäksi kohteina on ollut Yhdysvaltain ja liittoutuman sotalaivoja.
Joulukuussa 2023 käynnistynyt operaatio Prosperity Guardian on pyrkinyt suojaamaan kansainvälistä laivaliikennettä Punaisellamerellä ja Adeninlahdella. Suojaa alueella purjehtivalle liikenteelle antaa Yhdysvaltain, Ison-Britannin ja Ranskan muodostama liittouma, jonka tehtävää tukevat ainakin Bahrain, Kanada, Italia, Australia, Saksa, Etelä-Korea ja Norja.
Yhdysvallat ja 13 muuta valtiota oli 3. tammikuuta varoittanut hutheja seurauksista mikäli se jatkaa iskuja alueella. Yhdysvallat ja Ison-Britannia iskivät yöllä kello 02.30 11. tammikuuta 2024 voimalla huthien kohteisiin Jemenissä. Kyseistä iskua tukivat Bahrain, Australia, Alankomaat ja Kanada. Monikansallisella iskulla pyrittiin turvaamaan merenkulun vapautta ja alueen vakautta.
Yhdysvaltalaishävittäjien lisäksi iskuihin osallistui myös neljä Ison-Britannian kuninkaallisten ilmavoimien RAF:n Eurofighter Typhoon FGR4 -hävittäjää, joita tuki Voyager-ilmatankkeri. Hävittäjät iskivät Paveway IV -täsmäpommeille kahteen eri huthikohteeseen. Britannian puolustusministeriö kertoi maan hävittäjien operoineen Kyprokselta RAF:n Akrotirin tukikohdasta. Ensimmäinen kohde sijaitsi Banissa Jemenin luoteisosissa, josta käsin oli laukaistu hyökkäykseen ja tiedusteluun soveltuvia lennokkeja. Toinen kohde oli Abbsin lentokenttä, josta käsin on laukaistu risteilyohjuksia ja lennokkeja.
Lue myös artikkeli:
|
|||