IAU:lta uusi ennakkoilmoitus työnseisauksesta maanantaille 19.5.2025 - sovittelu jatkuu 7.5.

Screenshot_20250213_214439_cn_wps_moffice_eng_PDFReader1Ilmailualan Unioni IAU on antanut jälleen uuden työnseisausilmoituksen koskien kiistaa lentoliikenteen palveluiden työehdoista. Uusin ilmoitettu työnseisaus koskee maanantaita 19. toukokuuta. IAU ilmoitti jo aiemmin työnseisauksesta koskien perjantaita 16. toukokuuta. Toteutuessaan molempien työnseisausten vaikutukset lentoliikenteelle Helsinki-Vantaalla ovat todennäköisesti merkittävät.

Palta ja IAU ovat olleet pakkosovittelussa valtakunnansovittelijan toimistolla 22. huhtikuuta lähtien. Työehdoista on neuvotelut tammikuusta 2025 lähtien.

Tähän mennessä ensimmäinen sovintoehdotus on hylätty vappuaattona, jonka seurauksena IAU:n aiemmin työtaistelutoimet toteutuivat 2. ja 5. toukokuuta. Finnair joutui perumaan kahden päivän osalta yhteensä noin 240 lentoa.

Seuraavat IAU:n työnseisaukset uhkaavat Finnairin ja muiden lentoyhtiöiden liikenteen sujumista 16. ja 19. toukokuuta.

Valtakunnansovittelija on kutsunut IAU:n ja Paltan toimistolleen 7. toukokuuta, jossa työriitaa on määrä sovitella.

Lue myös: