Saabin ja Boeingin yhteistyössä kehittämä T-X -suihkuharjoituskone voitti joulukuussa 2018 kilpailun Yhdysvaltain Ilmavoimien (USAF) seuraavan sukupolven koulukoneesta. Hankkeessa korvataan USAF:n suuri ja ikääntynyt Northrop T-38 Talon -suihkukoneiden laivasto.
Sopimus uuden suihkuharjoituskoneen kehittämisestä solmittiin vuonna 2013 ja Boeing T-X -nimen saaneen tyypin ensilento tapahtui vain kolme vuotta tämän jälkeen joulukuussa 2016.
Ruotsalais-amerikkalaisessa yhteistyössä kehitetty Boeing T-X julkistettiin USAF:n valinnaksi syyskuussa 2018. Kyseessä on alkuvaiheessa kaikkiaan 351 konetta ja 46 simulaattoria sekä maalaitteita sisältävä kauppa, jonka arvo on noin 9,2 miljardia Yhdysvaltain dollaria. Kyseessä on merkittävä markkina ja sopimuksen toteutuessa täydessä mitassaan voisi kyse olla jopa 475 Boeing T-X -koneen ja 120 simulaattorin tilauksesta. Siis pelkästään USAF:n osalta. Hankkeella on potentiaalia menestyä tulevien vuosikymmenten aikana myös mm. Ruotsin ja Suomen korvatessa suihkuharjoituskonekalustoaan. Markkinat ovat maailmanlaajuiset. Ensimmäisen vaiheen tilaus on arvoltaan noin 813 miljoonaa dollaria ja sopimus kattaa valmistus- ja kehitystyön ensimmäisestä seitsemästä koneesta ja seitsemästä simulaattorista. Tämän vuosina 2020-2023 toteutettavan ns. EMD (Engineering Manufacturing and Design) -vaiheen aikana rakennetaan viisi lentävää ja kaksi maakokeisiin suunniteltua staattista T-X- konetta. Kyseiset koneet rakennetaan koneet USAF:n koelentoja varten, joiden myötä Ilmavoimien on määrä saada harjoituskoneelle sotilasilmailun tyyppihyväksyntä.
Saab valmistaa oman osuutensa EMD-vaiheen koneista Ruotsin Linköpingissä. Sieltä osat kuljetetaan Yhdysvaltoihin, jossa ne kootaan yhteen Boeingin valmistamien osien kanssa. EMD-vaiheen päättyessä noin vuosina 2023-2024 siirrytään ensimmäiseen LRIP (Low Rate Initial Production) -vaiheeseen. Samalla koko T-X -ohjelman valmistus siirtyy Yhdysvaltoihin.
Tähän vaikuttavat mm. työvoiman saanti ja logistiikan toimivuus sekä myös loppukokoonpanopaikka. Boeing rakentaa ainakin EMD-vaiheen T-X -koneet tehtaillaan St. Louisissa. Saab puhuu T-X -hankkeesta nimellä Advanced Pilot Training Systems. Sitä se nimenomaan onkin, sillä Boeing T-X -koneella koulutetaan tulevien vuosikymmenten aikana merkittävä määrä sotilaslentäjiä ja mahdollistetaan sujuva siirtyminen tulevaisuuden ensilinjan sotilaskoneiden ohjaimiin. Vuoden 2018 aikana USAF koulutti yli 1200 lentäjää, joka oli 146 enemmän kuin alunperin suunniteltiin koulutettavan.
Boeing T-X:n on määrä toimia USAF:n koulukoneena ainakin 40 vuoden ajan. Suihkuharjoituskoneiden odotetaan saavuttavan IOC (Initial Operational Capability) -kyvyn vuoteen 2024 mennessä. Täysi operatiivinen FOC-kyky on määrä saavuttaa vuoteen 2034 mennessä. Onnistuneen Boeing-yhteistyön lisäksi Saab käy alustavia neuvotteluja myös Ison-Britannian BAE Systemsin kanssa yhteistyömalleista kehitteillä olevasta seuraavan sukupolven Tempest-hävittäjästä sekä saksalais-ranskalaisessa yhteistyössä kehitettävän Dassaultin ja Airbusin FCAS (Future Combat Air System) -hankkeen kanssa. Saab on valmistanut historiansa aikana yli 5500 lentokonetta, joka on enemmän kuin osa sen nykyisistä kilpakumppaneista on koskaan rakentanut. Lue myös:
|
|||