Helsinki-Vantaan lentoasemalle rakennettavan katselutasanteen rakennustyöt ovat loppusuoralla. Kesällä 2012 avattavalta terassilta aukeaa upeat näkymät lentoaseman lentoliikennealueelle. Näköalapaikka on avajaisten jälkeen avoinna yleisölle kello 7-22.
Finavia rakentaa lentoaseman ytimeen katseluterassin, jolta on upeat näkymät kiitoteille ja asematasolle. Toimintakeskus TOKE:n C-portaassa sijaitsevan katselutasanteen odotetaan saavan suuren suosion niin pienten kuin suurempien lentokoneista kiinnostuneiden keskuudessa. Terassi otetaan käyttöön osana Helsinki-Vantaan 60-vuotisjuhlien ohjelmaa.
Avaa kuvat suuremmiksi klikkaamalla.


Lue lisää: Katselutasanne avataan Helsinki-Vantaan 60-vuotisjuhlien yhteydessä, tarjolla myös Behind Scenes -kierroksia ja retrokoneita
Lue lisää: Helsinki-Vantaalle avataan kesällä katseluterassi
Lue lisää: Helsinki-Vantaan lentoaseman lentokoneidenkatselutasanne projekti jatkuu uuden paikan etsinnällä